چندی‌ست جهان با مشکل بهداشتی نوظهوری به نام عفونت کروناویروسی و بیماری ناشی از آن، کووید-19، دست به گریبان است، عفونتی که در مراحل نخستین بدون علائم بالینی است ولی در پاره‌ای موارد ممکن است به بیماری کشنده‌ای با نارسایی حاد تنفسی منجر شود. تا کنون هزاران تن در سرتاسر گیتی و از جمله در میهن عزیزمان ایران به دلیل ابتلا به همین بیماری جان باخته‌اند و اسفناک‌تر این که در صورت بی‌اعتنایی به دستورهای بهداشتی و حتّی عدم رعایت دقیق آن‌ها این روند همچنان ادامه خواهد داشت. از جمله توصیه‌های اکید کنونی، ماندن در خانه، به حداقل رساندن رفتن به بیرون از منزل، تعطیلیِ بسیاری از اماکن عمومی و محدود کردن ساعات کارِ برخی دیگر از مشاغل است. ناگفته پیداست چنین شرایطی ممکن است به لحاظ اقتصادی و معیشتی وضعیت خاصّی را بر خانوار تحمیل کند که به تغییرات جزئی و گاه اساسی الگوی غذایی منجر شود، تغییراتی که گاه ممکن است عواقب و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را در کوتاه‌مدت و درازمدت برای سلامت آحاد جامعه داشته باشد و چه بسا که موجبات تداومِ همه‌گیری کوروناویروس یا زمینه‌ساز همه‌گیری‌های دیگری شود. به همین لحاظ، داشتن اطلاعات صحیح از این تغییرات به منظور اقدامات و مداخلات پیشگیرانه برای سیاست‌گذاران حوزه‌های تغذیه و بهداشت بی‌اندازه اهمیت دارد. از این رو از شما تقاضا می‌شود با صرف حداکثر پنج دقیقه از وقت خود، صادقانه به این پرسش‌ها پاسخ دهید. پیش از آغاز، به نکات زیر توجه فرمایید:

1-    در این پرسشنامه، هیچ‌گونه اطلاعاتی مربوط به شناسایی فرد (مانند نام یا کد ملّی) ثبت نمی‌شود بنایراین اطلاعات شما کاملاً محرمانه خواهد بود.

2-    در این پرسشنامه، عموماً اطلاعات مربوط به وضعیت تغذیه‌ای خانوار (یعنی تعداد افرادی که به طور معمول با هم در یک مسکن زندگی می‌کنند و با هم بر سر یک سفره غذا می‌خورند) گردآوری می‌شود بنابراین از هر خانوار یک نفر و تنها یک نفر باید آن را تکمیل کند.

3-    در پاسخ دادن به پرسش‌هایی که تنها یک گزینه را می‌توان انتخاب کرد، گزینه‌ای را انتخاب کنید که به شرایط شما نزدیک‌ترین است.

4-    هدف از این بررسیِ پرسشنامه‌ای، فقط و فقط کمک به ارتقاء سلامت تغذیه‌ای کشور است. بی‌تردید نیل به این مقصود بدون یاری شما هموطن گرامی میسّر نخواهد شد.   

لطفا برای همیاری خدمتگزاران خود در عرصه سلامت غذا و تغذیه به لینک زیر مراجعه فرمایید

https://digit.rabit.info/s/2QRaVKM8AMb.html

برای ارسال نظر وارد سایت شوید